Osmák Degu

Základní informace o osmákovi degu
Biologické zařazení

Kmen: Obratlovci (Chordata)
Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Hlodavci (Rodentia)
Podřád: Morčatovci (Caviomorpha)
Nadčeleď: Octodontoidea
Čeleď: Osmákovití (Octodontidae)
Rod: Osmák (Octodon)
Druh: Osmák degu (Octodon degus)

Číselné údaje
Hmotnost: 150 - 300 g
Délka těla: 125 – 175 mm
Délka uší: 75 - 130 mm
Tělesná teplota: 37,9 ˚C
Pohlavní dospělost: v jednom roce života
Délka života: v zajetí průměrně 5 let
Doba březosti: 87 – 93 dní
Počet mláďat: 3 - 9
Porodní váha mláďat: 5- 15 g

Osmák je býložravec pocházející z Jižní Ameriky. Své jméno získali podle osmičkového tvaru dolních stoliček. Barva srsti osmáčků má černohnědou barvu. Jsou to zvířata, která se velmi dobře hodí pro chov v domácnostech. Jsou to středně velcí hlodavci, pohybliví, dobře skáčou a šplhají. Vyznačují se značnou zvědavostí a temperamentem. Jsou to převážně denní zvířata. Zvířata s noční aktivitou nelibě nesou, jsou-li ve dne probouzena ze spánku, byť na mazlení a hlazení.
Snadno se ochočí a nebývají kousaví. Jsou to společenští tvorové a má-li na ně člověk dostatek času, velice k němu přilnou. Je-li času méně, ale přesto chceme poskytnout osmákům dostatek spokečenských kontaktů, je dobré,pořídit si jich více. Buďto pár (v případě, že nám nevadí mláďata), dvě samičky, nebo celou skupinu. U zvířat chovaných ve skupinách je třeba počítat s menší příchylností ke člověku, naopak je ale pak krásné sledovat jejich přirozené sociální chování. V dobrých podmínkách se osmáci dožívají 7 - 9 let. Výhodou u osmáků je, že příliš nezapáchají. Vzhledem k podmínkám, ve kterých žijí, totiž velmi dobře hospodaří s vodou a vylučují velmi malé množství koncentrované moči. Při pravidelném vymněňování podestýlky nejsou osmáci cítit. Hodí se především pro starší děti - od 8 let péči o osmáka bez problému zvládnou. U mladších dětí je nutná spoluúčast rodičů (ta by měla být alespoň jako kontrolní i u dětí starších). Z mnoha hledisek jsou osmáci pro děti vhodnější než často pořizovaní křečci. Jsou pohybliví, dostatečně velcí (menší riziko poranění), jejich aktivita je přvážně denní, takže si jich děti přez den užijí, aniž by byli osmáci rušeni ze spánku. Další velkou výhodou je jejich poměrně značná dlouhověkost. Jsou také ideální náhražkou pro ty, co by si chtěli pořídit veverky. Dají se lépe ochočit a jejich životní nároky nejsou tak vysoké jako u veverek. Přitom šplhají stejně zdatně, jen neumějí tak dobře skákat.

Než si osmáčka pořídíme
Musíme si být jisti, že jsme ochotni se mu denodenně věnovat po dobu 10 let. Že mu budeme ochotni poskytnout vše potřebné, správnou výživu, dostatečný pohyb, prostornou klec a také dostatek své péče. Že mu budeme pravidelně vymněňovat podestýlku v kleci, poskytovat větvičky na okus a že nám ho bude mít kdo pohlídat v případě dovolené. Je důležité si o daném zvířátku zjistit vše potřebné, nakoupit pro něj vhodnou ubikaci se všemi potřebnými věcmi a pak teprve pořizovat samotné zviřátko.

Kde si ho pořídit?
Nejlépe u chovatele. Tam vidíte, v jajých podmínkách se osmáček narodil, můžete se zeptat na různé rady a většinou bývají zvířátka od chovatele více ochočená, protože chovatel se jim věnuje každý den - to se osmáčkovi ze zverimexu nedostává. Chovatele lze úspěšně najít inzerovat všemožně na internetu, takže by neměl být problém.

Ochočování, nebo-li první dny s osmákem
Neměli byste se ho snažit hned chytat do ruky – potřebuje se nejprve trochu rozkoukat alespoň jeden den. Je dobré si začít ke kleci nejprve sedat a hovořit na osmáčka, aby si nejprve zvykl na hlas a přítomnost člověka. Vše je samozřejmě jednodušší, máte-li mláďátko od chovatele, který se mu od narození věnoval a tak již na člověka zvyklé je. Když už si osmák na vaši přítomnost zvykne, zkuste mu přes mříže klece nabízet nějaké pamlsky. Když se přestane bát, můžete pokročit dále a nabídnout mu pamlsek z ruky při otevřených dvířkách do klece. Když se vám bude zdát, že už se ruky nebojí, položte ji před něho a počkejte jestli do ní vleze. Když máte osmáka v ruce, netiskněte ho, ale jen jemně přidržujte. Nikdy ho nechytejte za ocas, protože by mu mohl upadnout !!!!! Jakmile si do vaší ruky vleze sám, znamená to, že jste na nejlepší cestě, jak mít ochočeného osmáčka.
Osmák je zvířátko velice společenské. Ve volné přírodě žije ve větších koloniích, s neustálými sociálními kontakty. Osamocené zvíře velmi trpí, bývá náchylnější k nemocem a většinou se dožívá nižšího věku. Pokud je osmák sám, potřebuje minimálně dvě hodiny denně kontaktu s Vámi, po tu dobu je potřeba se mu plně věnovat.

Máme-li samotného osmáčka…
…rychleji se ochočí, dokáže slyšet na své jméno, ba co víc, hlasitým projevem se může domáhat kontaktu, samotu a smutek projevuje osmák hlasitým až nesnesitelným pískotem :-(

Máme-li dvě samičky…
…snášejí bez jakýkoliv problémů, v jakémkoliv počtu. Při výchově mláďat také není žádný konflikt.

Dva samci?
Opačné je to u samců, ty se bohužel ve skupině vzájemně nesnesou. Rivalita o samice :-)

Skupina více osmáků
Osmáci ve skupině si žijí svůj život, nejsou tolik ochočení, ale také nevyžadují neustálý kontakt. Osmáci ve skupině jsou však velice spokojení – je to pro ně přirozené. Krásné je pozorovat jejich chování, hraní si, mazlení se, vychovávání mláďat a také rivalitu u krmení :-)

Výběr chovných jedinců
Pro chov je možné nechat osmáčky v páru, ale můžeme také vytvořit větší skupinu. Pár či skupinku sestavujeme z osmáků vzájemně nepříbuzných. Je ale možné sestavit skupinu např. ze dvou sester a k nim přidat samečka z jiného chovu. Vždy však by měl být ve skupině pouze jeden samec, samičky pak můžeme podle velikosti ubikace nechat v počtu jedná až pěti. Osmáky necháváme pohromadě po celý rok. Od skupiny neoddělujeme ani březí samice, ani samce v době porodu samiček - s jejich zpětným umístěním do skupiny bychom mohli mít potíže. Osmáci tolerují mláďata do té míry, že jsou dokonce samice ochotny přijmout na krmení i cizí mládě.

Námluvy a páření
Jejich pohlavní dospělost nastupuje mezi 8. až 12. měsícem věku. Dříve pohlavně dozrávají samičky, samečci o něco později. Proto nevadí, jestli dáme do chovné skupiny staršího samečka. Říje u osmáků není nijak patrná, poznat ji však nemusí být obtížné, v této době se totiž osmáci ozývají zvláštním pískáním. Podobně se ozývají při svolávání jednotlivých členů kolonie. Ovšem v době říje se těmito zvuky prezentují v krátkých časových intervalech (přibližně 2x do minuty) po dlouhou dobu, pouze s přestávkami v době spánku u odpočinku. Píská-li tímto způsobem sameček, samička mu občas odpovídá. Říje se takto projevuje jeden až dva dny. Páření osmáků je krátké. Trvá pouze několik vteřin a během říje se několikrát opakuje.

Březost a porod
Březost u osmáků je velmi dlouhá a trvá většinou v rozmezí 83 - 90 dnů (přibližně 3 měsíce), podle počtu mláďat. Obecně lze říci, že čím více se mláďat narodí, tím je březost delší. Před nadcházejícím porodem by jsme neměli zapomenout celou ubikaci dobře vyčistit (případně i vydezinfikovat) a čistě podestlat. Samičky si do „své" skrýše nanosí seno a připraví z něj hnízdo (Naše Lili má ráda i natrhané papírové ubrousky a roličky od toaletního papíru). Blížící se porod poznáme především podle toho, že samičce se začíná bříško „sesouvat" níž a dozadu. Při pohledu shora jí začíná výrazněji vystupovat páteř, postaví-li se na zadní nohy, břicho jakoby klesá dolů. Těsně před porodem (1-2 dny) pozorujeme otok vnějších porodních cest (vulvy). Samičky se méně pohybují, srst bývá často zježená, u některých se může objevovat výtok z očí. I to může naznačovat blížící se porod. Většinou samičky rodí v rozmezí 10-ti až 60-ti minut. Mláďata přicházejí obvykle na svět hlavou napřed. Někdy může dojít k prodloužení doby porodu. Příčinou déle trvajícího porodu může být velký počet mláďat, jejich vysoká porodní váha, únava samičky, ale i špatná poloha mláděte. Při poloze zadní (napřed zadníma nohama), totiž může především díky dlouhému ocasu mláďat dojít k uvíznutí mláděte v porodních cestách. Samička po porodu mláďata očistí, olíže do sucha. Zbytky plodových obalů a také placenty sežere. Ve volné přírodě je totiž nutné, aby případní nepřátelé nenašli žádné zbytky, které by pomohly odhalit novorozená mláďata. Mláďat se rodí v průměru kolem čtyř. Ihned po narození vidí, jsou zcela osrstěná, mají zuby. Jejich porodní váha je malá, obvykle mezi pěti až patnácti gramy. Čím je mláďat více, tím menší bývají. Proto také u mnohočetných vrhů (nad 6 mláďat) dochází k poměrně častým úhynům mláďat.

Krmení
Osmáček se řadí mezi hlodavce a býložravce, a proto jejich hlavní složkou potravy je rostlinná strava. Ve volné přírodě se živí hlavně různými cibulemi rostlin, hlízami a travnatými rostlinami. Jinak se také příležitostně do jejich jídelníčku dostávají obiloviny, listy a kůra ze stromů a keřů. V zajetí se proto snažíme, co nejvíce přiblížit přirozenému složení potravy.

Granule
Hlavní složkou stravy jsou granule pro činčily nebo morčata. Existuje potrava přímo pro osmáky, my osobně kupujeme právě to – je to odlehčené krmení, protože osmáčci jsou náchylní k tloustnutí.
Denní dávka je zhruba jedna velká lžíce na osmáka. Nejlépe je krmit ráno a večer. Osmáci, tak jako jiná zvířata, mají rádi jistý denní režim. Proto je dobré krmit je v určitou denní dobu. My například večer dáváme osmáčkům směs semínek a granulí pro osmáky a dopoledne seno a např. mrkev. Jak už jsem řekla jsou osmáčci náchylní k tloustnutí. Tučné jsou např. oříšky, které naši osmáci zrovna tak zbožňují a tak by se neměli bohužel dávat jako normální strava, ale jen příležitostně jako pamlsek. Osmáčci navíc nesnědí jen to, co potřebují, ale nacpou si pořádně pupky a zbytek se snaží schovat všemožně po kleci na „horší časy“. Mělo by se jim teda dávat krmení přesně tolik kolik opravdu potřebují. Seno by však měli mít přítomné neustálé (po něm se ani netloutne).

Seno, tráva a listí
Seno patří mezi nedílnou součástí osmáčí stravy. Mělo by být stále k dispozici. Někteří chovatelé krmí své osmáky pouze senem, listím a různými travinami. Část sena osmáci zkonzumují a část použijí jako stelivo. Další důležitou částí jídelníčku je tráva a listí. Je dobré listí a trávu před podáním osmákům důkladně omýt kvůli roztočům. Také je velice důležité, kde listí nebo trávu sbíráme. Není dobré sbírat v blízkosti silnic, a tam kde je pravděpodobné, že se venčí psi a jiná zvířata. Vzniká tak možnost přenosu infekčních onemocnění a parazitů. Nejraději mají osmáci listí z ovocných stromů, které je vhodné dávat i s větví, která poslouží na okus. Musíme dávat pozor, aby se čerstvé listí a trávy nezapařily.

Zelenina
Slouží jako zdroj živin a vitamínů, proto je důležitá hlavně v zimním období. Velice důležitá je mrkev. Mezi další vhodnou zeleninu patří brokolice, květák, paprika, okurky (ne větší množství, stačí slupky), rajčata atd. Ale i zde platí pravidlo, co osmák, to jiná chuť. Nikdy osmákům nepodávejte slupky od brambor, jsou pro ně jedovaté.

Ovoce
Neměli bysme podávat častěji než jednou týdně, protože většinou obsahuje hodně cukru. Opět bychom neměli zapomenout zeleninu a ovoce řádně omýt.

Pamlsky
Neměli bychom je podávat častěji než jednou týdně. Vhodné jsou například různé druhy ořechů, které je lepší podávat s celou skořápkou – my osobně dáváme osmáčkům buráky. K dalším pamlskům patří kousek tvrdého chleba, který poslouží nejen jako zábava, ale i jako nástroj na broušení zoubků.

Voda
Osmáci nepotřebují příliš vody, ale přesto by k ní měli mít stálý přístup. Potřebné tekutiny získávají z potravin. Voda by se měla měnit každý den, aby byla stále čerstvá. Každý osmák má jinou potřebu vody. V určitých obdobích spotřebují osmáci více vody, např. když jsou velká vedra nebo některá samička kojí.

Ubytování spolu s výbavičkou
Ideální je samozřejmě, co nejvíce prostorná ubikace. Ani né tak do šířky jako i do výšky, protože osmáčci velmi rádi šplhají. Je třeba jí vybavit větvemi!!! (né kovovými žebříčky, zde by se mu mohli zasekávat nožičky) po kterých by šplhal a také prkýnky, kde by se osmáček mohl usadit. Ve spodní části by měk mít domeček, tak velký, aby se do něj všichni osmáčkové vešli, jinak ho tak rádi nevyužívají. Do spodu klece se musí umístit nějaká podestýlka, do které nejen že chodí osmák a záchod, ale také ho zahřívá a změkčuje mu živobytí. Můžou to být např. piliny, sláma, lisované piliny a další. čím lehčí podestýlka je, tím více ji osmáčci mohou rozbordelit kolem avšak některé druhy podestýlek jsou podle mého dost nepříjemně tvrdé na to, aby v nich osmáček spinkal. Je možné je samozřejmě kombinovat. Každý si hlavně najde, co mu nejlépe vyhovuje. My osobně jsme si pořídili klasickou klec s nízkým dnem, časem jsme si však zhotovili akvárium na míru, na které jsme postavili horní část (mříž) z předchozí klece a tím se osmáčkům výrazně zvětšil prostor (do výšky), navíc tak už vůbec nevyhazují podestýlku ven.
Důležitá věc je samozřejmě pítko a to ideálně lahev s ústím s kuličkou na konci, tak si pití osmáčci nezašpiní a zároveň nevylijí a tak jim bezpečně vydrží na celý den(nejen na jeden - ale voda by se měla stejně vymněňovat každý den). Dále je potřeba miska na žrádlo, ideálně těžší (např. keramická), protože osmáčci si rádi hrají se vším, co jim přijde do cesty a lehkou misku lehce vysipou. Naši osmáčci milují kolečko ve kterém běhaji téměř bez přestávky, asi možná nepatří do základní výbyva, ale mi ho vřele doporučujeme (alespoň si osmáček udrží dobrou kondici). Další důležitou věcí je nádobka na písek na koupání. Tu ale raději nenechávejte v kleci - osmáčci do ní totiž po vykoupání rádi chodí na záchod. My jim jí dáváme k dispozici vždy, když je pouštíme - tak se osmáčci myjí. Neměli by se totiž namáčet, jejich srst by ztratila ochranný povlak. Písek na koupání lze koupit snad v každých potřebách pro zvířátka - je to tzv. písek pro činčily. Je opravdu krásné je při koupání pozorovat. Na přilepšenou jim kupujeme různé minerální bloky či tyčinky s ovocem a zeleninou.

Přeji Vám hodně štěstí a radosti s Vašimi osmáčky a samé šťastné chvilky!